Signatarų genealogijos. 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai

Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija. Signatarų genealogijos. 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai. 2023 m.

Prieš skaitytojus – leidinys, turintis keleriopą reikšmę. Visų pirma, be abejo, edukacinę: Vasario 16-osios Akto Signatarų asmenybės sudomina vis naujas skaitytojų kartas. Dabar, kai viešojoje erdvėjAe tampa prieinama vis daugiau medžiagos apie metrikų įrašus, natūralu, kad iškiliausių mūsų tautos asmenybių kilmė kelia ypatingą susidomėjimą. Be to, tai gili ir vertinga mokslinė studija. Ji paremta kruopščiomis paieškomis archyvuose, bibliotekose, skaitmeninėje erdvėje. Ji esmingai užpildo tam tikras spragas: iki šiol nebuvo sisteminės studijos apie Signatarų genealogiją.
Nors mūsų Signatarų kilmė, biografijos lyg ir ganėtinai žinomos (yra išleistos studijos apie kiekvieną iš 20 Vasario 16-osios Akto Signatarų, o apie daugelį ir ne po vieną), apie jų asmenybes paskleista ir prieštaringų, ir klaidinančių duomenų. Istoriografijoje kai kada įsitvirtina netikslios interpretacijos, juolab sudėtinga įveikti patrauklias klišes, kartais ir kurioziškai nulemtas tam tikrų būdingų mąstymo štampų (pavyzdžiui, jog Lietuvos Tarybos nariai bene visi – „dūmojantys barzdočiai lietuviai“, tokie kaip dr. Jonas Basanavičius, taigi neabejotinai senyvo amžiaus; jog okupacinė valdžia visaip kaip stengėsi, kad Aktas nebūtų paviešintas, vadinasi, jis ir nebuvo paviešintas…), o kai kada dar gajos ir sovietmečiu klijuotos etiketės.
Tad Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos planas išleisti Vasario 16-osios Akto Signatarų genealogijai skirtą knygą yra sveikintinas ir pagirtinas.

Prof. Liudas Mažylis

Puslapių sk.: 528
ISBN: 978-609-8167-78-8
Formatas: 200 x 280 cm
Viršelis: kietu viršeliu

 

Atsakyti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.